Zakładanie trawnika krok po kroku.

Marzy Ci się piękny, zielony trawnik???

W tym artykule postaramy się przedstawić podstawowe kroki, jakie należy podjąć, aby ze starego, zniszczonego trawnika założyć nowy.

Wbrew pozorom nie jest to nic trudnego, ani nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Potrzebujemy jedynie trochę wolnego czasu oraz chęci, aby za parę tygodni cieszyć oko efektami swojej pracy.


U nas znajdziesz cały niezbędny sprzęt do wykonania etapów zakładania trawnika – wystarczy, że klikniesz w nazwę sprzętu i od razu zostaniesz przekierowany na stronę z odpowiednim sprzętem.

 

KROK 1

Usuń całą starą darń i wyrzucić na kompost. Następnie użyj glebogryzarki, aby przekopać dokładnie ziemię mniej więcej na głębokość 20-30 cm. Jeżeli ziemia jest mało urodzajna – piaszczysta lub bardzo ciężka – gliniasta, to przed przekopaniem warto rozłożyć na powierzchni 10-centymetrową warstwę kompostu i – przekopując – wymieszasz go z ziemią. Zależnie od rodzaju gleby, można dodać ziemię organiczną lub piasek i wszystko razem zmieszać. Te czynności najłatwiej wykonać glebogryzarką, którą jednocześnie spulchnisz i wymieszasz podłoże.
Usuń wszystkie kamienie, korzenie i chwasty! (to ważne). Jeśli nie zrobisz tego teraz, będziesz walczyć z nimi przez cały sezon. W razie potrzeby możesz użyć herbicydu Chwastox lub Roundup.

 

KROK 2

Dodaj do gleby przesiany kompostu lub wykorzystaj specjalne podłoże do trawnika na bazie torfu niskiego. Poprawi to przepuszczalność gleby i zwiększy zdolność do magazynowania wody. Jeśli to konieczne wzbogacić glebę w składniki pokarmowe stosując granulowany nawóz mineralny, najlepiej długo działający. W zależności od rodzaju trawy jaki będzie sadzony warto zapytać przy zakupie nasion jaki nawóz najlepiej się sprawdzi.

 

KROK 3

Wyrównaj teren pod trawnik – grabiami rozbij grudy ziemi. Po wyrównaniu powierzchnia przyszłego trawnika powinna znajdować się na poziomie lub nieco powyżej poziomu graniczących z nią nawierzchni i obrzeży. Teren nie powinien mieć dołków (w nich może się zbierać woda) ani garbów, które mogą utrudnić późniejsze koszenie.

Następnie ubij powierzchnię. To bardzo ważna czynność. Na niewielkich powierzchniach możemy po prostu kilkakrotnie udeptać teren – miejsce przy miejscu. Na dużych lepiej użyć walca ogrodowego, jeżdżąc nim wzdłuż i wszerz trawnika.

 

KROK 4

Wybierz odpowiednie nasiona traw gazonowych. Dobierz skład mieszanki do typu trawnika i sposobu użytkowania. Do ogrodów przydomowych dobrze sprawdzają się mieszanki uniwersalne lub sportowe zawierające życicę trwałą (rajgras angielski), kostrzewę czerwoną i wiechlinę łąkową.

 

 

WYBÓR RODZAJU TRAWNIKA

Wybór mieszanki nasion powinien odpowiadać przeznaczeniu trawnika i warunkom naturalnym.

 

sposób użytkowania

 

warunki naturalne

 

UWAGA!

Należy upewnić się, czy posiadana ilość nasion traw wystarczy do obsiania powierzchni trawnika.

 

KROK 5

Wysiej 1 kg nasion na ok. 40 m2 powierzchni. Podziel partię na dwie porcje i wysiej równomiernie na “krzyż” – połowę wzdłuż działki, a drugą w poprzek. Użyj do tego siewnika, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że nasiona zostały równomiernie rozsiane. Przykryj nasiona cienką warstwą torfu i lekko zgrab, a następnie ponownie ubij walcem, by wyrównać podłoże i docisnąć nasiona do ziemi. Luźno leżące nasiona narażone są na zjedzenie przez ptaki lub rozniesienie przez wiejące podmuchy wiatru.

 

KROK 6

Po zakończeniu kroku 5 podlej obficie nowy trawnik!!! Nasiąknięte wodą nasiona zaczną kiełkować już po 7 dniach. Pielęgnuj kiełkującą trawę poprzez częste podlewanie, a najlepiej zraszanie, by nie wymyć nasion. Gdy trawa osiągnie 10 cm skróć ją o 1/3. Zasil murawę kilka tygodni po wykiełkowaniu nasion, by ją wzmocnić i zapewnić wszystkie składniki pokarmowe niezbędne do wzrostu.

 

 

 

 

Jeśli powyższe kroki zostały już wykonane pozostaje tylko pielęgnacja trawnika poprzez podlewanie, odżywianie, przycinanie i wertykulację.
Opiszemy to już niebawem w następnym blogu pt.

“JAK DBAĆ O TRAWNIK, ABY CAŁY CZAS BYŁ PIĘKNY”